― Reklama ―

spot_img

Najlepiej płatne zawody w Polsce w 2024 roku: Ranking i trendy

Najlepiej płatne zawody w Polsce w 2024 roku: Ranking i trendy Wynagrodzenia według badań Mówiąc o najlepiej płatnych zawodach w Polsce, pierwsze skojarzenia pojawiają się z...

Kowalstwo artystyczne

Strona głównaInfoPolskaSondaż: Większość Polek przeciwna zakazowi wyjazdu z Polski w razie wojny

Sondaż: Większość Polek przeciwna zakazowi wyjazdu z Polski w razie wojny

Kluczowe wyniki sondażu dotyczącego zakazu wyjazdu z Polski w razie wojny

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Radia ZET, 54,4 proc. Polaków opowiada się za wprowadzeniem zakazu wyjazdu dla mężczyzn w wieku poborowym w przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego. Z kolei 37,3 proc. badanych jest przeciwnych takim ograniczeniom. Wyniki sondażu uwzględniają podział ze względu na płeć, przy czym 73 proc. mężczyzn popiera zakaz, a 55 proc. kobiet jest przeciwna temu pomysłowi.

Opinia Polek i Polaków na temat zakazu wyjazdu z Polski w razie wojny

Podział wyników sondażu uwzględnia różnice między płciami. Wśród kobiet, 55 proc. jest przeciwnych wprowadzeniu zakazu wyjazdu, podczas gdy 45 proc. popiera takie ograniczenia. Natomiast wśród mężczyzn, 73 proc. jest zwolennikami zakazu, a 27 proc. jest przeciwnych takim ograniczeniom. Warto zauważyć, że analiza obejmowała grupy wiekowe 18-29 lat, 30-39 lat oraz 60-69 lat.

Podział wyników sondażu: wyborcy poszczególnych partii o zakazie wyjazdu z Polski w razie wojny

Sondaż uwzględniał również podział wyników ze względu na preferencje polityczne badanych. Największe poparcie dla wprowadzenia zakazu wyjazdu z Polski w razie wojny wykazał elektorat Konfederacji, gdzie 75 proc. badanych było przeciwnych takim przepisom. Wyborcy Trzeciej Drogi w 55 proc. byli przeciwni temu pomysłowi. Natomiast 53 proc. zwolenników zakazu wyjazdu odnotowano wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

Powrót obowiązkowej służby wojskowej oraz reakcje na propozycję wprowadzenia zakazu wyjazdu

W ostatnim czasie w Polsce coraz częściej porusza się temat przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej. Sondaż uwzględniał również reakcje na propozycję wprowadzenia zakazu wyjazdu z kraju w razie wojny. Według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Polska powinna rozważyć przywrócenie obowiązkowej służby obywatelskiej, która dotyczyłaby obu płci w zakresie obrony ludności i służby wojskowej. Z drugiej strony, pełnomocnik MON nie popiera wprowadzenia zakazu wyjazdu dla mężczyzn w razie wojny.

Wnioski

Wyniki sondażu pokazują, że większość Polek jest przeciwna wprowadzeniu zakazu wyjazdu z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym w przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego. Natomiast większość Polaków popiera tę koncepcję. Zdominowanie opinii przeciwnych zakazowi przez kobiety może mieć wpływ na debatę publiczną na ten temat. Propozycja wprowadzenia zakazu wyjazdu wywołała również podziały wśród wyborców różnych partii politycznych, gdzie zwolennicy Konfederacji byli najbardziej przeciwni takim przepisom. Warto zauważyć, że temat ten jest ściśle powiązany z dyskusją na temat przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, która wywołuje mieszane reakcje w społeczeństwie.

Źródła:

  1. Sondaż. Zakaz wyjazdu z Polski w razie wojny. Większość kobiet przeciwnych
  2. Zakaz wyjazdu z Polski w razie wojny? Ponad połowa Polaków jest temu przeciwna [SONDAŻ]
  3. Zakaz wyjazdu dla mężczyzn w razie wojny? Pełnomocnik MON: Nie jestem za tym