― Reklama ―

spot_img

Sekrety powstania giganta internetowego – Google: Wszystko co musisz wiedzieć

Historia powstania Google Data założenia firmy Google Firma Google została założona 4 września 1998 roku przez dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda, Larry'ego Page'a i Sergey'a Brin'a. Po...
Strona głównaInfoPolskaPodwyżki cen prądu w 2024: Prognoza wzrostu rachunków.

Podwyżki cen prądu w 2024: Prognoza wzrostu rachunków.

Podwyżki cen prądu tuż-tuż. Urząd wskazuje, o ile wzrosną rachunki.

Od 1 lipca wzrosną rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Urząd Regulacji Energetyki napisał w komunikacie, iż „nie ma uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych nierentownych stawek cen za energię elektryczną i gaz”. Jednocześnie urząd wskazał, z jakimi podwyżkami cen prądu należy się liczyć.

Prognozy Urzędu Regulacji Energetyki

Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. rachunek za energię elektryczną w gospodarstwie domowym, którego roczne zużycie nie przekracza 2 MWh, wzrośnie o 27,5 zł netto miesięcznie — poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE). URE wyjaśnia, że na całkowitą wysokość rachunku za energię elektryczną składają się: koszty zakupu energii oraz koszty jej dystrybucji (transportu).

Wzrost rachunków za energię elektryczną

Urząd przypomniał, że do końca czerwca tego roku odbiorców indywidualnych obowiązuje cena netto za sprzedaż energii na zamrożonym poziomie 412 zł/MWh (do określonych limitów zużycia prądu). Zgodnie z Ustawą o bonie energetycznym, w drugiej połowie 2024 r. cena ta wzrośnie do 500 zł/MWh (bez względu na poziom zużycia energii). Jednocześnie opłata ta w drugiej połowie br. zostanie pomniejszona o tzw. stawkę opłaty mocowej, która w 2024 r. dla gospodarstw domowych wynosi od 2,66 do 14,9 zł netto miesięcznie. Opłata mocowa do 31 grudnia 2024 r. będzie wynosiła 0 zł.

Składniki rachunku za energię

Na całkowitą wysokość rachunku za energię elektryczną składają się koszty zakupu energii oraz koszty jej dystrybucji (transportu). Ten drugi składnik rachunku od 1 lipca zostanie odmrożony, co oznacza, że opłata za dostarczenie energii ze stawki 289 zł/MWh wzrośnie do 430 zł/MWh. Jednocześnie opłata ta w drugiej połowie br. zostanie pomniejszona o tzw. stawkę opłaty mocowej, która w 2024 r. dla gospodarstw domowych wynosi od 2,66 do 14,9 zł netto miesięcznie (stawka jest ryczałtowa, a jej wysokość zależy od wielkości rocznego zużycia energii elektrycznej przez danego odbiorcę). Opłata mocowa do 31 grudnia 2024 r. będzie wynosiła 0 zł.

Wprowadzenie ustawy o bonie energetycznym

Mechanizmy osłonowe dla cen prądu

Od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen sprzedaży energii dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co przekłada się na mniejszą długoterminową zmienność cen energii elektrycznej w obrocie hurtowym, a to z kolei pozytywnie wpływa na kształtowanie cen za energię elektryczną — powiedział cytowany w komunikacie prezes URE Rafał Gawin. „Nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za energię elektryczną i gaz” – dodał.

Nowe stawki za energię elektryczną

Ustawa o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r. na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych. Zgodnie z ustawą bon energetyczny będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym przeznaczonym dla gospodarstw domowych o niższych dochodach, wypłacanym w drugiej połowie 2024 r. Wysokość bonu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym. I tak, gospodarstwom jednoosobowym będzie przysługiwało wsparcie w kwocie 300 zł, dwu- i trzyosobowym – 400 zł, gospodarstwa liczące od czterech do pięciu osób otrzymają 500 zł, a sześcioosobowe i większe – 600 zł. Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane będą źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, wartość bonu energetycznego wzrośnie o 100 proc. W zależności od wielkości gospodarstwa wsparcie wyniesie zatem od 600 do 1200 zł.

Prognozy cen energii na kolejne lata

Wysokość stawek za energię elektryczną na drugą połowę tego roku jest jasna. Jednak dużą niewiadomą są ceny, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2025 roku. Zamrożenie jest przewidziane bowiem tylko do końca tego roku. Według prognoz stawki te zostaną najprawdopodobniej zatwierdzone na poziomie 0,60 zł – 0,65 zł netto, co będzie oznaczało, że razem z kosztem dystrybucji i VAT-em od 1 stycznia 2025 zapłacimy 1,30 zł za kWh. Stawki pierwszy raz będą zatwierdzone przez URE aż na 18 miesięcy.

Reakcja ministerstwa na podwyżki

Skorygowanie rachunków przez spółki energetyczne

Spółki energetyczne, które wystawiły rachunki oparte na prognozach nieuwzględniających ustawowych regulacji, mają te rachunki skorygować — zapowiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska. Jak dodała, zamieszanie wynika z późnego podpisania ustawy przez prezydenta.

Działania ministerstwa w obliczu zmian cen

Ministrem klimatu zapowiedziała, że zwróci się do prezesów spółek energetycznych, aby jak najszybciej wysłały korekty rachunków opartych o prognozy, „by faktycznie ludzie dostali rzeczywiste rachunki w oparciu o nowe regulacje”. Według niej klienci spółek energetycznych mogą bezpośrednio zwrócić się do spółek o skorygowanie rachunków lub poczekać, aż spółki zrobią to same. Można również zapłacić zawyżony rachunek, a wówczas nadpłata zostanie uwzględniona przy opłacaniu następnego rachunku.

Komunikat dotyczący maksymalnych podwyżek cen

Minister Henning-Kloska zapewniła, że maksymalna podwyżka, jaką możemy otrzymać, to maksymalnie 26 proc. Wartości te zostały obliczone na podstawie nowych regulacji dotyczących cen prądu. Minister podkreśliła, że prognozy, które mówią o podwyżkach sięgających nawet 100 proc., są nieprawdziwe.

Wpływ ustawy na rachunki za gaz

Prognozy dotyczące cen gazu

Nieco większy kłopot obecnie jest z prognozowaniem rachunków za gaz. Obecnie wiemy, ile wynosi cena obowiązująca do końca czerwca tego roku, czyli 200,17 zł za MWh, a w przeliczeniu na kWh 0,20017 zł. To, ile zapłacimy od 1 lipca, zależy od tego, na jakim poziomie będzie kształtować się taryfa w PGNiG.

Składniki rachunków za gaz

W przypadku gazu 80 proc. rachunku stanowi opłata za paliwo. W przypadku gazu konstrukcja rachunku jest dużo prostsza niż prądu, bo składa się z dwóch opłat stałych i dwóch zmiennych. Jednak bez kluczowej wartości (ceny gazu w taryfie) trudno wyliczyć, o ile wzrosną rachunki. W mojej ocenie możemy spodziewać się podwyżki na poziomie 10-20 procent. Wówczas zapłacilibyśmy około 220-240 zł za MWh. Dodaje, że pozostałe opłaty też się zmienią, ale ich udział w rachunku stanowi około 20 proc. całego rachunku. Więc nawet jeśli te opłaty wzrosną o 50 procent, to przełoży się to na 5-10 procentowy wzrost rachunku za gaz.

Ustawa o bonie energetycznym likwiduje od 1 lipca zamrożenie ceny dla odbiorców taryfowanych na poziomie 200,17 zł za MWh, a wprowadza cenę maksymalną, równą taryfie największego sprzedawcy detalicznego — PGNiG Obrót Detaliczny.