― Reklama ―

spot_img

Jak wybrać najlepszy serwis ogłoszeniowy w Polsce i na Świecie

Wybór idealnego serwisu ogłoszeniowego Różne rodzaje serwisów ogłoszeniowych Wybór serwisu ogłoszeniowego w Polsce i na świecie może być kluczowy dla skuteczności sprzedaży. Istnieje kilka rodzajów tych...
Strona głównaPoradnikiOgródDrewutnia z palet – zrób to sam! Poradnik krok po kroku

Drewutnia z palet – zrób to sam! Poradnik krok po kroku

Jednym z kilku ciekawych pomysłów na wyposażenie swojego ogrodu jest drewutnia, którą możemy w łatwy sposób wykonać z palet. Pełni ona przydatną funkcję, którą jest przechowywanie drewna na grilla lub na opał. Nie martwiąc się o to, że warunki atmosferyczne będą miały wpływ na jego jakość. Warto jednak być świadomym tego jak przebiega budowa takiej drewutni krok po kroku nie tylko z tradycyjnych materiałów, ale także z europalet. Warto w momencie kiedy decydujemy się zlecić komuś budowę drewutni wraz z jej wykończeniem skorzystać z kalkulatora budowlanego, gdyż w ten sposób znajdziesz ofertę pasują do Twoich preferencji.

Drewutnie ogrodowe – projekt

Będąc właścicielem kominka warto zaopatrzyć się w takie pomieszczenie. Drewutnia nie tylko pełni rolę spiżarni na drewno w sezonie opałowym, czyli zimą, lecz także poza nim. Dlatego temat budowy drewutni krok po kroku dla wielu z nas może być czymś interesującym. Warto jednak pod uwagę wziąć fakt, że jeśli decydujemy się na samodzielną budowę drewutni to jej wygląd oraz funkcjonalność w głównej mierze będą zależne od naszych umiejętności, oraz posiadanych przez nas narzędzi.

Przed przystąpieniem do budowy warto zastanowić się nad tym, jakie projekty są dla nas interesujące i warto je wziąć pod uwagę. Nagle przy wyborze projektu Okazuje się, że możliwości budowy drewutni jest bez liku. Począwszy od tradycyjnych drewutni drewnianych poprzez te budowle, które możemy samemu zmontować kończąc na drewutniach wykonanych z europalet. Niezależnie od tego jaki projekt będzie naszym docelowym to warto pamiętać o staranności podczas jego realizacji.

Budowa drewutni krok po kroku

Jeżeli chcemy mieć zadaszoną drewutnię, to powinniśmy wybrać do tego celu odpowiedni projekt. Wykonanie drewutni powinno uwzględniać przede wszystkim to, aby drewno opałowe nie było przechowywane bezpośrednio na gruncie. Dzięki temu będzie ono zabezpieczone przed wilgocią, a w konsekwencji również przed pleśnią i grzybami. Dlatego należy zadbać o wylewkę betonową albo o podstawę wykonaną z drewna.

Kolejnym krokiem związanym z budową drewutni jest stworzenie konstrukcji ,którą tworzy się poprzez połączenie ram ściennych z krokwiami. W momencie jeśli chcemy, aby nasza drewutnia była solidnie wykonana to powinniśmy sięgnąć po kątowniki w celu połączenia poszczególnych elementów. W zależności od tego, na jakie zadaszenie się zdecydujemy to więźbę będziemy musieli odeskować lub obić łatami. Wtedy będziemy mogli rozważyć wykonanie prac wykończeniowych za pomocą następujących materiałów takich jak np. gonty lub blachodachówka.

Jak zrobić drewutnię z europalet?

Jeżeli nasze podwórko, nasz garaż lub magazyn  jest po brzegi wypchany paletami to warto wykorzystać je w celu budowy drewutni. Również w tym przypadku do wyboru mamy różnego rodzaju projekty. Pierwszy projekt zakłada, aby wykorzystać palety, a dokładniej ich deski. W tym celu musimy rozmontować każdą paletę w celu uzyskania desek. Oczywiście każda z nich pozbawiamy gwoździ i ewentualnie wygładzamy, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Drewutnia jest wystawiona na działanie warunków atmosferycznych dlatego elementy, z których będziemy ją budować muszą być wcześniej dokładnie zaimpregnowane, a następnie pomalowane lub zabejcowane. Nie ważne, czy są to zwykłe deski, czy deski pozyskane z europalet to budowa drewutni za ich pomocą wygląda identycznie.

Korzystając z drugiego projektu będziemy potrzebować całych palet. Jednak w takim przypadku nie możemy mieć 100 % pewności co do tego, że ogrodowa drewutnia będzie spełniać swoje zadanie. Na pewno na uwagę zasługuje fakt, którym jest łatwy samodzielny montaż, gdyż nie musimy palet rozkładać na części w celu pozyskania desek. Musimy je tylko ze sobą połączyć, lecz można to z łatwością zrobić za pomocą gwoździ lub kątowników.

Tego typu rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Jeśli zdecydujemy się na takie połączenie palet to drewno opałowe znajdujące się w drewutni będzie narażone na działanie warunków atmosferycznych. Możemy więc spodziewać się tego, że deszcz, śnieg, grad, czy także burza będą mieć wpływ na jakość drewna. Problem ten możemy być rozwiązany w momencie, kiedy podejmiemy decyzje o montażu drewutni z palet pod zadaszeniem.

Drewutnia z palet z zadaszeniem

Wydawać by się mogło, że wykonanie drewutni z palet, która będzie zadaszona jest trudne jednak wcale tak nie jest. Z całych palet należy wykonać główną ścianę. To właśnie na niej będzie opierać się całe drewno opałowe. Jeśli nie chcesz całości odeskowywać to najlepiej, aby ta dana konkretna ściana przylegała do garażu. W ten sposób silny wiatr i opady gradu, śniegu ewentualnie gradu nie będą oddziaływać negatywnie na znajdujące się wewnątrz drewno.

Drewutnia wykonana z palet, którą będziemy w stanie samodzielnie zamontować będzie lepszym pomysłem szczególnie kiedy pomiędzy skrajnymi ściankami bocznymi postawimy dodatkowe palety będących ściankami wewnętrznymi. W ten sposób w drewutni możemy przechowywać nie tylko drewno na opał, lecz także przydatne akcesoria ogrodnicze. Jest  to duże ułatwienie szczególnie w momencie kiedy w garażu znajduje się auto, gdyż wtedy dojście do pewnych akcesoriów będzie niemożliwe.