Nowoczesne urządzenia pozwalają zadbać o jakość powietrza i zapewnić nam ogrzewanie domu oraz wody w sposób ekologiczny. Poznaj zasadę działania klimatyzatora przenośnego, osuszacza powietrza oraz pompy ciepła. Podpowiadamy, jakie są mocne i słabe strony tych sprzętów oraz czym charakteryzują się poszczególne rodzaje urządzeń.
Jak działa klimatyzator przenośny?
Jeśli zależy Ci na utrzymaniu stałej, niskiej temperatury w pomieszczeniach, wybierz przenośny klimatyzator do swojego domu. Stanowi on idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą ingerować w zabudowę mieszkania i szukają rozwiązania skuteczniejszego od klasycznego wentylatora.
Klimatyzator przenośny składa się z dwóch wymienników ciepła, czyli parownika i skraplacza oraz sprężarki i zaworu rozprężnego. W urządzeniu czynnik roboczy, w postaci mieszanki gazowej porusza się pomiędzy dwoma wymiennikami, a dzięki sprężarce i zaworowi rozprężnemu zmienia on stan skupienia w ciekły lub gazowy. Klimatyzatory przenośne są wyposażone w rurę lub agregat, służące do odprowadzania ciepła na zewnątrz.
Zalety klimatyzatora przenośnego:
– bezinwazyjny montaż — instalacja urządzenia nie wymaga wykonania otworów w ścianie,
– atrakcyjna cena – koszt zakupu sprzętu jest niższy niż koszt zakupu tradycyjnego klimatyzatora,
– łatwy transport — klimatyzatory zaopatrzone są w kółka, które pomagają szybko zmieniać ich położenie i ochładzać kolejne pomieszczenia,
– natychmiastowe działanie — sprzęt jest gotowy do uruchomienia już po wyjęciu z pudełka,
– niewielkie gabaryty — przenośny klimatyzator nie zajmuje wiele miejsca w domu,
– instalacja — montaż sprzętu można wykonać samodzielnie, bez udziału specjalisty.
Wady klimatyzatora przenośnego:
– niska wydajność — sprawność sprzętu jest niższa niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji,
– wygląd rury wyrzutowej — ten element konstrukcyjny nie jest atrakcyjny wizualnie,
– poziom hałasu — przenośne klimatyzatory generują dźwięki o natężeniu zbliżonym do ludzkiej mowy,
– niewielkie możliwości chłodzenia — ograniczona kontrola nad strumieniem powietrza,
– czyszczenie — w modelach przenośnych konieczne jest usuwanie skroplin ze zbiornika.
Rodzaje klimatyzatorów przenośnych
Zwolennicy klimatyzacji mogą wybrać pośród dwóch typów urządzeń — klimatyzatorów przenośnych typu split i monoblok. Klimatyzatory typu split przypominają klimatyzatory ścienne i posiadają dwie jednostki połączone rurką, czyli skraplacz i parownik. W klimatyzatorze przenośnym split jedna z części jest umieszczona na zewnątrz budynku, np. na balkonie, a druga w domu. W kategorii przenośnych klimatyzatorów znacznie większym zainteresowaniem cieszą się modele typu monoblok, ponieważ zamknięcie wszystkich podzespołów w jednej, zwartej bryle jest wygodniejsze i prostsze w codziennym stosowaniu. W przypadku monobloku jedynym elementem wystającym poza bryłę budynku jest rura lub agregat, odpowiadające za odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz.
Jak działa osuszacz powietrza?
Wilgotne powietrze sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów, które przyspieszają rozwój chorobotwórczych bakterii i wirusów. Osuszacz powietrza pomaga usuwać wilgoć z powietrza, ścian, podłogi i sufitu oraz wspomaga wietrzenie i ogrzewanie pomieszczeń.
Jeśli chodzi o zasadę działania, urządzenie zasysa wilgotne powietrze, a następnie je skrapla. Skroplona woda trafia do zbiornika, podczas gdy osuszone powietrze zostaje ogrzane i trafia do wnętrza mieszkania. Szczegółowa zasada działania osuszacza powietrza jest zależna od typu urządzenia.
Zalety osuszaczy powietrza:
– dbanie o zdrowie — zapobieganie przed rozwojem pleśni i grzybów,
– dbanie o wyposażenie domu — zapobieganie przed niszczeniem ścian, sufitu i podłóg,
– wysoka skuteczność — zapewnienie optymalnej wilgotności powietrza,
– funkcje dodatkowe — pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, oczyszczanie powietrza, eliminowanie zanieczyszczeń,
– wysoka trwałość urządzeń — osuszacze są solidne i cechuje je długa żywotność,
– bezpieczeństwo — osuszacze powietrza nie stanowią zagrożenia, jeśli są używane zgodnie z zaleceniem producenta,
– energooszczędność — przy średniej częstotliwości użytkowania osuszacz zużyłby 102,20 kWh w ciągu roku.
Wady osuszaczy powietrza:
– niska efektywność osuszaczy, gdy zawartość wody w powietrzu jest niska,
– wydajność osuszaczy kondensacyjnych jest uzależniona od temperatury i wilgotności powietrza — w przypadku niższych temperatur urządzenie tego typu jest nieskuteczne,
– osuszacze adsorpcyjne są wrażliwe na zanieczyszczenia — te modele nie nadają się do wykonywania pracy budowlanych i wykończeniowych.
Rodzaje osuszaczy powietrza
Jeśli chodzi o osuszacze, dzielimy je na kondensacyjne i adsorpcyjne. Osuszacze kondensacyjne w budowie są zbliżone do klimatyzacji lub lodówki. W tego rodzaju urządzeniach powietrze przechodzi przez filtr, który wyłapuje zanieczyszczenia, takie jak pył i kurz. Następnie oczyszczone powietrze trafia do parownika, w którym zostaje schłodzone.
Osuszacze adsorpcyjne generują wyższe koszty eksploatacyjne i większą wydajność niż modele kondensacyjne. Nie nadają się one jednak do prac budowlanych. W przypadku tych urządzeń materiałem sorpcyjnym jest żel krzemionkowy, który pokrywa obracający się wirnik. Zadaniem żelu jest pochłanianie wody z powietrza do specjalnego zbiornika. W tym rozwiązaniu strumień powietrza jest osuszany w obszarze adsorpcyjnym wirnika.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła pobiera energię cieplną z otoczenia i przekazuje ją do instalacji grzewczej. W ten sposób dodatnia temperatura, pochodząca z dolnego źródła, może posłużyć do ogrzewania pomieszczeń i wody. Rolę dolnego źródła ciepła może pełnić woda, grunt lub powietrze. Prawidłowe działanie pompy ciepła umożliwia czynnik chłodniczy, składający się z glikolu propylenowego i wody. To właśnie dzięki niemu energia cieplna jest przekazywana do ogrzewania podłogowego lub grzejników.
Zalety pompy ciepła:
– energooszczędność — niskie koszty eksploatacji,
– ekologia — brak emisji spalin i innych zanieczyszczeń,
– wygoda — urządzenie nie wymaga dowozu opału ani czyszczenia,
– długa żywotność — pompa ciepła działa bezawaryjnie nawet przez 30 lat,
– duże możliwości instalacyjne — pompa ciepła nie zajmuje dużej przestrzeni i nie wymaga aranżacji dodatkowego pomieszczenia, takiego jak kotłownia.
– dofinansowania — na realizację projektu montażu pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie z programów rządowych.
Wady pompy ciepła:
– wysoki koszt inwestycji — szczególnie jeśli chodzi o gruntowe pompy ciepła,
– niska wydajność pracy podczas ujemnych temperatur powietrza — podczas mrozów pompy ciepła pracują mniej efektywnie,
– poziom hałasu — dźwięk pracy urządzenia może okazać się uciążliwy,
– niska wydajność — pompa ciepła nie jest efektywna w połączeniu z klasycznymi grzejnikami.
Rodzaje pomp ciepła
Jeśli chodzi o pompy ciepła, można podzielić je na trzy rodzaje, czyli pompy gruntowe, wodne i powietrzne. Powietrzna pompa ciepła jest najpopularniejszym wariantem, ze względu na niskie koszty eksploatacji oraz łatwy montaż. W tym rozwiązaniu energię czerpie się z powietrza, bez konieczności wykonywania odwiertów ani zbiorników wodnych.
Zupełnie inaczej jest w przypadku gruntowej pompy ciepła, w której energia cieplna pobierana jest z ziemi. Urządzenia tego typu mogą pracować cały rok ze stałą efektywnością, ponieważ temperatura w niższych warstwach gruntu nie spada poniżej 0°C. W gruntowych pompach ciepła stosuje się wymienniki pionowe lub poziome, które wpływają na efektywność pracy całej instalacji.
Jeśli w systemie ogrzewania źródłem ciepła jest woda, wówczas mamy do czynienia z wodną pompą ciepła. Rozwiązanie wykorzystuje zbiornik wodny usytuowany w pobliżu domu lub wykopane studnie głębinowe. Decydując się na realizację własnego zbiornika wodnego, należy wykonać dwie studnie – z jednej ciepło jest pobierane, a do drugiej trafia woda zużyta.
Pompy ciepła dzielimy także ze względu na ich konstrukcję. Urządzenia typu split posiadają jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, a czynnik chłodniczy jest pomiędzy nimi transportowany. W pompie ciepła typu monoblok zwarta jednostka znajduje się na zewnątrz budynku. W tym wariancie sprężony czynnik w postaci gazowej trafia do wymiennika ciepła, gdzie oddaje energie do wody, znajdującej się w zasobniku.
Na zakończenie
Czy już wiesz, jak zadbać o jakość powietrze i ciepło w swoim domu? Nowoczesne urządzenia pozwalają żyć komfortowo, zdrowo, ekologicznie i oszczędnie. W przypadku klimatyzatorów przenośnych, osuszaczy powietrza i pomp ciepła ilość zalet zdecydowanie przeważa. Postaw na rewolucję w swoich czterech ścianach.