― Reklama ―

spot_img

Najlepiej płatne zawody w Polsce w 2024 roku: Ranking i trendy

Najlepiej płatne zawody w Polsce w 2024 roku: Ranking i trendy Wynagrodzenia według badań Mówiąc o najlepiej płatnych zawodach w Polsce, pierwsze skojarzenia pojawiają się z...

Kowalstwo artystyczne

Strona głównaInfoPolskaBurzowy Maj: IMGW Ostrzega przed burzami na terenie całego kraju

Burzowy Maj: IMGW Ostrzega przed burzami na terenie całego kraju

Ostrzeżenia IMGW dotyczące burz

Ostrzeżenia drugiego stopnia w centralnej i wschodniej części kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące burz na terenie centralnej i wschodniej części Polski. Według synoptyków IMGW ostrzeżenia będą obowiązywać w środę od godziny 12:00 do godziny 22:00. Alerty obejmują obszary takie jak zachodnia część województwa podlaskiego i lubelskiego, wschodnia część województwa pomorskiego, centralna i wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego, większość województw łódzkiego i mazowieckiego, oraz całe województwo śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że istnieje możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować znaczne straty materialne oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Prognozuje się wystąpienie burz, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może pojawić się grad.

Alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa także wydało ostrzeżenia dotyczące burz. Mieszkańcy województw: warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego otrzymali sms-y ostrzegające przed burzami, ulewnym deszczem, silnym wiatrem i możliwymi podtopieniami.

IMGW wydało również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Alerty te będą obowiązywać od godziny 12:00 do godziny 22:00 na obszarze wschodniego krańca Polski, w powiatach: suwalskim, sejneńskim, augustowskim, monieckim, sokólskim, białostockim, wysokomazowieckim, bielskim, hajnowskim, siemiatyckim, łosickim, bialskim, parczewskim, włodawskim, chełmskim i hrubieszowskim. Ostrzeżenie pierwszego stopnia prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie możliwe będzie wystąpienie gradu.

Prognoza pogody na Dolnym Śląsku

Intensywne burze i deszcze nawiedzą tereny Dolnego Śląska. IMGW wydał ostrzeżenia dotyczące burz dla całego regionu, zwłaszcza dla terenów podgórskich. Ostrzeżenie drugiego stopnia będzie obowiązywać od godziny 12:28 do 23:00.

Prognozuje się wystąpienie burz, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Istnieje także możliwość wystąpienia opadów gradu. Dodatkowe ostrzeżenie wydano dla Podlasia i terenów podgórskich, szczególnie dla południowo-zachodniej części kraju, gdzie przewiduje się przelotne opady deszczu.

Jak podają przedstawiciele IMGW, burze na terenie Sudetów i centralnej części Dolnego Śląska mogą występować aż do godziny 14:35.

Potencjalne konsekwencje burz

Ostrzeżenia IMGW dotyczące burz wiążą się z możliwością znacznej szkody materialnej oraz zagrożeniem dla zdrowia i życia. Burze, które nawiedzą wspomniane obszary, mogą powodować silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 90 km/h. Istnieje również ryzyko wystąpienia gradobicia.

Takie ekstremalne warunki pogodowe mogą prowadzić do zalania terenów, utrudnień w komunikacji oraz uszkodzeń budynków i infrastruktury. Dlatego zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności i podjęcie niezbędnych środków ostrożności w przypadku wystąpienia burzy w danym regionie.

Regiony objęte ostrzeżeniami

Regiony objęte ostrzeżeniami IMGW to zachodnia część województwa podlaskiego i lubelskiego, wschodnia część województwa pomorskiego, centralna i wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego, większość województw łódzkiego i mazowieckiego, województwo śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Konkretnie, ostrzeżenia dotyczą obszarów objętych województw podlaskiego, lubelskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Godziny obowiązywania ostrzeżeń to od godziny 12:00 do godziny 22:00.

W celu otrzymania dokładnych informacji dotyczących lokalizacji i godzin obowiązywania ostrzeżeń zaleca się śledzenie komunikatów IMGW oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.